Общо 92 млн. лв. ще бъдат инвестирани в повишаването на енергийната ефективност на 63 многофамилни жилищни сгради в област Пловдив, съобщиха от Областен информационен център - Пловдив. Постройките са одобрени за саниране със средства по процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Ден на отворени врати за набиране на кабинен екипаж организира националният авиопревозвач „България Еър“ на 9 декември от 10:00 ч. в Клуба на българската гражданска авиация, намиращ се на Терминал 1 на Летище София. Това съобщиха от авиокомпанията.
Посетителите ще могат да се запознаят с работата на кабинния екипаж и да научат повече за работата в небето.
В съобщението се посочва, че амбициозните млади хора, които искат да започнат своята мечтана кариера в офис с най-красивата гледка и да направят първите си стъпки в авиацията, ще могат да се срещнат с опитни инструктори и представители на кабинния екипаж на „България Еър“. Те ще им разкажат за предимствата на професията, както и за отговорностите и предизвикателствата, свързани с работата на 10 000 метра височина.
В Деня на отворени врати ще бъдат представени и свободните
Отново няма кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС). Днес бе първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията.
При първия опит процедурата се провали, защото за четири поредни седмици не бе издигната нито една кандидатура.
В момента начело на съда е доскорошният председател на ВАС Георги Чолаков. Той беше определен за и.ф. председател, считано от 22 ноември (когато изтече мандатът му), до избора на нов административен ръководител.
Чолаков бе избран за изпълняващ функциите председател с подкрепата на осем от членовете на колегията, а двама гласуваха против. По време на дебата стана известно, че почти всички съдии от ВАС са дали съгласие той да продължи да ръководи съда до приключване на процедурата по избор.
Община Омуртаг да изиска авансово плащане по проект за реконструкция на водоснабдителни системи и съоръжения, решиха общинските съветници на проведеното днес редовно заседание. Докладната записка бе внесена като допълнителна в дневния ред на сесията.
Община Омуртаг изпълнява дейности по проект „Реконструкция и рехабилитация на водоснабдителни системи и съоръжения в община Омуртаг“ по подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ на Държавен фонд „Земеделие“. Стойността на инвестиционните разходи по проекта е почти 2 850 000 лв. без ДДС., се посочва в докладната, чийто вносител е кметът Джунейт Йонузов.
Пред общинските съветници бе изтъкнато, че съгласно договора за предоставяне на финансовата помощ, е допустимо Общината да получи авансово плащане в размер на до
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов предполага, че от Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще прехвърлят отговорността за повишаването на водата в шуменско от 2025 г. на ВиК дружеството. той коментира темата, след като с председателя на Общинския съвет - Шумен Ася Аспарухова участваха дистанционно в обществено обсъждане, организирано от КЕВР, и изложиха аргументи за ниското качеството на водата и това, че не отговоря на цената на услугата, предоставяна от "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) - Шумен.
Кметът на Шумен заяви, че Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в лицето на не председателя на Комисията, а на Ивайло Касчиев, прави опит да прехвърли отговорността на други институции - общинска администрация, областна управа.
"Това, което искахме конкретно от тях в този случай, е не да поясняват, че е функция на Министерството на регионалното ра
Работници монтират дилатационните фуги на Дунав мост при Русе, които са част от основния ремонт на съоръжението, чието начало бе поставено на 10-и юли тази година. В затворения близо 400-метров участък ще бъдат поставени общо 12 броя. Строителните дейности на съоръжението се изпълняват по утвърдения график в отсечка в платното в посока България, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).
От там информират, че през последната седмица е завършено пясъкоструенето на стоманената носеща конструкция и е положена трипластова антикорозионна защита в участък от около 68 метра. През миналата седмица е завършило и полагането на хидроизолация по пътната плоча, след което и асфалтовите пластове в целия участък.
"Продължава производството на нови стоманобетонни пътни панели, както и монтажът на част от реставрирания парапет и стълбовете за осветление", обясняват от АПИ.
В резервния списък по процедурата са включени още 111 проекта на обща стойност малко над 144 млн. лв. Това става ясно от публикуваните списъци с резултати от Министерството на регионалното развитие и справките на Областен информационен център - Пловдив.
Най-много са одобрените проекти за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд, подадени от Община Пловдив. Техният брой е 32, на обща стойност 62 020 587,49 лв. В списъка с резерви има още 42 проекта с общ размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП) - 81 851 434,89 лв. Одобрени за финансиране са И 16 проекта в Община Карлово с на стойност 14 645 034,11 лв.
Мерки за повишаване на енергийната ефективност на 8 жилищни сгради ще се извършат и в град Сопот. Община Сопот ще получи за тази цел 5 414 972,79 лв. В Асеновград одобрените проекти са за саниране на жилищни сгради са 6 с общ финансов ресурс от 9 914 626,09 лв.
По първия етап на процедурата в Община Хисаря ще бъде финансирано санирането само на една жилищна сграда, като средствата са в размер на 321 995,75 лв.
Областният информационен център - Пловдив припомни още, че процедура BG-RRP-4.023 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I", която се финансира по НПВУ, стартира преди 2 години. По нея бяха получени общо 3068 проектни предложения от 152 общини на обща стойност 3 972 426 084,04 лв., която надхвърли близо 4 пъти разполагаемия бюджет. В момента предстои подписването на договорите за санирането на 756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини, одобрени по първия етап на програмата в цялата страна.
Общинският съвет в Исперих прие на редовното си заседание актуализация на поименния списък за капиталовите разходи за 2024 година. Според кмета на общината Белгин Шукри актуализацията се налага във връзка с постъпили предложения от общинската администрация и икономия от изпълнението на някои обекти в инвестиционната програма на общината.
По предложение на кмета общинските съветници решиха предвидените за технически инвестиционни проекти за основен ремонт на улици в община Исперих да бъдат насочени към закупуване на ремарке за нуждите на дейностите по почистване на тротоарите и териториите за обществено ползване, на лек автомобил за нуждите на социалната услуга „Асистентска подкрепа“, както и средства за проектиране за ремонт на читалището в Исперих.
Общинският съвет прие и годишния план за ползване на дървесина в горските територии – собственост н
Общинските съветници в Поморие дадоха съгласие Районното полицейско управление в града да получи за ползване лек автомобил "Кия Венга" за нуждите на управлението.
Автомобилът е чисто нов, собственост е на Общината. Тя ще учреди безвъзмездно право на ползване в полза на местната полиция за срок от десет години.
Транспортното средство е нужно на полицейските служители за изпълнение на служебните им задължения. Учредяване право на ползване върху моторното превозно средство е необходимо за обезпечаване и подобряване изпълнението на функциите и задачите на местната полиция, с оглед опазване на обществения ред, повишаване на сигурността и спокойствието на гражданите и противодействие на престъпността на територията на общината, се посочва в докладната записка.
Авиацията е нагледен пример за това как държавата и частният бизнес могат да имат добро сътрудничество. Това каза служебният министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова, която участва на провеждащия се в София авиационен форум Aviation-Event 2024 SOF.
Международната авиационна конференция е организирана от „СОФ Кънект“, оператор на летище София, в партньорство с Aviation-Event.
„Изпълнявайте добре инвестиционната си програма. Това е инвестиция в инфраструктура, в хора, в бъдещето“, обърна се министър Стоянова към концесионера на столичния аеропорт.
Авиацията е бъдещето. България има своето минало в авиацията, надяваме се и много добро бъдеще, отбеляза министър Стоянова. Тя посочи, че авиационната индустрия е сред най-развиващите се сектори, но това води след себе си множество предизвикателства и изисквани
Днес следобед излязоха пробите, които бяха взети на 27 ноември. Взехме над 300 проби, резултатите са, че те са на 100% положителни. Това каза служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов след днешното заседание на Централния епизоотичен съвет в коментар за установения случай на наличието на чума по дребните преживни животни в обект във Велинград.
„Нямаме никакво съмнение нито в първите, нито във вторите проби“, каза Тахов.
Той добави, че е бил упълномощен от премиера Димитър Главчев и от Централния епизоотичен съвет да проведе разговор със засегната страна, фермата във Велинград. „Регламентът е категоричен, животните трябва да бъдат унищожени, за да се успокои огнището. Ако не го свършим това, попадаме автоматично под санкцията страната ни да спре да се разпорежда със стоки от животински произход, говоря за овце и кози, и с първични и
Младежкият център в Монтана организира разговор за зависимостите с Пламен Йотински, основател на Център за рехабилитация на зависимости, съобщиха от Младежкия център.
Събитието ще се проведе на 29 ноември от 13:30 часа в сградата на Младежки център - Монтана.
Пламен Йотински притежава богат опит в рехабилитацията на бивши наркозависими, но и в предотвратяването на зависимости, допълват от Младежкия център в Монтана.
Младежки център - Монтана се включва в националната превантивна кампания срещу хазарт и наркотици „Заложи на себе си“, като част от Националната мрежа на младежките центрове.
Веднага след това ще започне процедурата по сключване на договори за жилищните блокове, включени и в Етап 2. Строителните дейности ще започнат през 2025 г., в зависимост от обществените поръчки за избор на изпълнител, които се управляват от общините, а крайният срок за изпълнение е до юни 2026 г.